زاج سبز

                                      زاج سبز 
در هندی هیراکسیس

ماده ای است مایل به رنگ سبز و اگر در معرض هوا داده شود اکساید میشود و رنگ بیرونی آن به سفیدی میگراید و اثراتش نیز کم میگردد. در آب قابل حل است . اگر به همراه جوش شیرین در آب حل شود فعل و انفعالات شیمیایی رخ داده کف فراوانی بوجود می آید. از زاج سبز میتوان کشته فولاد ساخت. 
■ مقدار خوراک : ٢۵٠میلی گرم تا ٣گرم
● مزاج : عضلانی اعصابی
○ افعال و اثرات : محرک عضلات ، محلل اعصاب و مسکن غدد است.
صورت شیمیایی باعث اخراج سریع بلغم از خون میشود۔
■ خواص:
مجفف ، قابض ،حابس الدم ، مقوی عضلات وجالی

● فواید: چون مجفف رطوبات است در نزله و زکام ، سیلان الرحم و اسهال از آن به صورت خوراکی استفاده میشود و چون که در ترکیب خود آهن فراوانی دارد با مصرف خوراکی آن مقدار آهن خون افزایش یافته عضلات بدن تقویت میشود .
درسنونات از آن استفاده میشود چون باعث تقویت لثه ها میشود.
در فقرالدم مصرف زاج سبز کم خونی را برطرف میکند. خانم هایی که به علت کمخونی دچار قطع ایام ماھانہ میشوند با مصرف آن کم خونی رفع شده و حیض جاری میگردد و نیز به علت اینکه سردی و خشکی دارد باعث غلظت خون شده و مانع از اخراج آن میشود.
● نکته : هردارویی در درون خود خواص بسیاری دارد و اینکه چگونه از خواص یک دارو فایده گرفته شود بستگی به مهارت درمانگر در تشخیص و تجویز دارد.
در تشخیص توجه به علل و اسباب بیماری امری بسیار ضروری است و اگر درمانگر پی به علل و مقام بیماری و خلط غالب نبرد در درمان موفق نخواهد بود بهمین خاطر استاد صابر ملتانی ؒبه اطبایی که تنها با شنیدن نام بیماری ، داروهایی نوشته شده در کتب را با توجه به نام بیماری و نسخه آن تجویز میکنند و از علل و اسباب امراض آگاه نباشند لقب دارو فروش میدهند نه یک درمانگر وحکیم . و هرگاه یک معالج به این درجه ازمهارت در تشخیص و تجویز برسد میتوان به آن لقب طبیب داد .

انوش شادزھی سرجو

One comment on “زاج سبز

  1. سلام آقای شادزهی میتونم باشما صحبت بکنم بنده دوست دکتر بکه از گنبد هستم چند ساله تنها کار میکنم هیچ کس کمکم نمیکنه جز خدای مهربان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


− 2 = سه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,386 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>