قانون اعضای مفرد

ساخت جامعه ای سالم از لحاظ روحانی و جسمانی

ارسال شده توسط : hakim shadzahi در آذر - ۶ - ۱۳۹۲ | ۱ دیدگاه

 

images (12)

images (14)download (2)

سوال؟بنده در کتب طب قدیم خوانده ام که مزاج قلب گرم تر است ولی درکتب شما مزاج قلب خشک گرم گفته شده چرا این تضاد دیده میشود.
جواب: طب قدیم روشی است که قدمتی طولانی دارد وبه همین خاطر درطول تاریخ خس وخاشاک با آن درآمیخته است که آنها را با قانون اعضای مفرد میتوان دوروپاک کرد.اگر دقیق بررسی شود درطب قدیم هم به طور عملی برای به تحریک در آوردن قلب وعضلات و سریع کردن افعال آنها اشیای خشک سرد وخشک گرم استفاده میشود.طب قدیم نمیتواند نسخه ای عرضه کند که مزاجش گرم تر باشد وعملکرد قلب را سرعت بخشد بلکه با ادویه گرم ترقلب تحلیل رفته وضعیف میشود.با مصرف کچوله(nux vomica) و… میتوان ضعف قلب را درمان کرد. اطبا تجربه کرده اند کچوله که دارای مزاج خشک گرم است نه تنهاعملکرد قلب را سریع میکند بلکه تپش قلب نیزبوجود می آورد.دراینجا بطورعملی ثابت میشود که مزاج قلب گرم تر نیست بلکه خشک گرم است زیرا که با ادویه خشک گرم به تحریک درمی آید. به همین خاطربرای به تحریک در آوردن قلب وتقویت آن تمبرهندی،آلوبخار،نارنگی و…تجویز میشود.اگر مزاج قلب گرم تر بود با این مصرف این اشیاء عملکردش سریع نمیشد. با این توضیح، قانون اعضای مفرد مزاج صحیح قلب را خشک گرم ثابت کرده وبا این کارمسایل بسیاری را حل کرده است.با قبول کردن این موضوع بسیاری ازمسایلی که درک وتشریح آنها درطب قدیم مشکل هستند حل وآسان خواهندشد.
ازکتاب مشاوره های طبی اثراستادحکیم یاسین دنیاپوری

One comment on “مزاج قلب گرم تر نیست بلکه خشک گرم است

  1. اندیشگاه طب on said:

    با سلام و احترام. بنده تاکنون ندیده ام کهحکما مزاج قلب را گرم و تر گفته باشندبلکه گرم و خشک گفته اند بر این اساس است که قدما استدلال کرده اند که هر عضوی که پر کار باشد مزاج آن قطعا خشک است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


− یک = 5

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,317 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بروز رسانی تویتر

   بدون پیام تویتر

حامیان

  • ماندگار وب
  • انجمن های پشتیبانی وردپرس پارسی