عسل

adverimg-120198

مزاج:در اکثر کتب مفردات مزاج عسل گرم خشک نوشته شده است ولی افعال و اثرات آن خلاف این را ثابت میکند .اگر مزاج عسل گرم خشک بود باید بیمار یرقان اصفر با مصرف آن حالش بدتر میشد.دربیماریهای سوزش ادرار، پیچش شکم ،سوزاک و استسقای ذقی(آسیت)که علامت غلبه صفرا میباشند اطبای حاذق مصرف عسل را مفید میدانند واین نشان این است که مزاج عسل گرم خشک نیست. وچون اینها بیماری صفراوی هستند لهذا نمیتوان مزاج عسل را گرم خشک قرار داد.وچونکه عسل رطوبات صالح که مزاج آنها ترگرم است را در خون افزایش میدهد پس مزاج عسل ترگرم است.

افعال واثرات:اعصابی غدی یعنی محرک اعصاب ،محلل غدد ومسکن عضلات است وبا اثرات شیمیایی خود رطوبات صالح که به آن رطوبات غریزی گفته میشود همراه با تولید، آنها را در خون نیز جمع میکنند.

خواص:محلل، مقوی، مولد رطوبات غریزی، دافع تعفن ،ملین، هاضم ،مخرج بلغم غلیظ ،مخرج صفرا ،محرک اعصاب

فواید:درقران کریم درباره­ی فواید آن آمده که در آ ن شفا برای انسانها گذاشته شده است.وقتی ما برمزاج خون انسانی توجهی کنیم آن   هم مزاج با عسل یعنی ترگرم است.لهذا ازنظر طبی ثابت میشود که برای به اعتدال در آوردن مزاج غیر طبیعی خون ،دارویی مثل عسل واقعاً مفید خواهد بود.چونکه مزاج عسل همراه با تربودن گرم نیز هست به همین خاطر اثر محلل دارد و برای رفع سوزشهای درونی وبیرونی استعما ل میشود.چنانچه در سوزش سینه سوزش و معده، درد شکم  درد نمونیا وتحلیل اورام استفاده میشود.عسل هم مزاج با مزاج طبعی کودکان است بهمین خاطر برای شیرخوارها بعد از شیر عسل نه تنها باعث رشد ونمو آنها بلکه باعث نجات از خیلی ازبیماریها مانند سینه پهلو، سرفه ،بدهضمی، زکام، قبض، پیچش، بیرون آمدن روده مستقیم از مقعد، کرم شکم وغیره میشود.بیمار آسیت صبح وشام ۳۰گرم تا یک ماه مصرف کند درمان میشود.عسل قویترین داروی دافع تعفن است به همین خاطر هر چیزی که در عسل گداشته شود خراب نمیشود.حتی که اگر مرده ای در عسل گذاشته شود جمسش خراب نخواهد شد. معجوناتی که با عسل مخلوط شوند تا ماهها خراب نمیشوند.گوشت تا سه ماه خراب نمیشود. برای درمان فلج سمت راست عسل کمتر از آب حیات نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


چهار − = 1

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,355 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>