علامات یک همسر خوب از دید حکماء مشرق زمین

سسسس

حکیمان مشرق زمین علامت تشخیص زنان نیک و شایسته را این   می ­دانند که او همیشه طالب حضور شوهر و ناراحت از جدایی او می­ باشد و برای خوش کردن شوهر رنج و اذیت را تحمل کرده و شوهر را عزیزترین سرمایه­ اش می­داند و با عادات و اخلاق شوهر کنار می­ آید و به بهترین نحو شوهرش را راضی نگه می­دارد.آن افعال شوهر که لائق وصف باشند آنها را تعریف و عیبهای او را مخفی نگه می­دارد و شکر گذار خدمات شوهراست.

دراینجا اگر از بعضی از صفات قومی زنان یادآوری شود خالی از لطف نخواهد بود.

برای زنان انگلیسی محبّت یک اصل است.

برای زنان فرانسوی محبّت یک خیال است.

برای زنان امریکایی محبّت یک جذبه است.

برای زنان هندی محبّت یک لازمه است.

شاعران بودا زنان را به هفت گروه تقسیم کرده­ اند:

همسری به مانند دوست،همسری به مانند خواهر،همسری به مانند آقا،همسری به مانند خدمتکار،همسری به مانند دزد و همسری به مانند دشمن.

یک مادر به طور کامل مواظب و نگران فرزندانش است و این را می­داند که فرزندش چه موقع گرسنه می­شود.با مهربانی با او صحبت می­کند،به او غذا می­دهد،به بهترین شکل به او لباس

می­پوشاند.بچه­ هایش را تمییز و پاک نگه می­دارد.لباسهای پاره را می­دوزد و چنین رفتاری را وظیفه­ ی خود می­داند.آن همسری که با شوهرش چنین رفتاری دارد گویا او همسری به مانند مادر برای شوهرش است.

آن زنی که در مقابل مرد با صدای بلند خندیدن و آواز خواندن را عملی درست نمی­ داند،لباسهای مرد را با سلیقه    مرتب می­ کند،مراقب  خورد و نوش اواست،وقت خواب خواهشات شوهر را به طریقه­ای خوش آیند برآورده می­کند به چنین همسری،همسر به مانند خواهر گفته می­ شود.

هنگامی که زن و شوهر با یکدیگر درباره­ی انجام کارهایشان باهم مشورت کرده و همدیگر را کمک کنند.زن اقوام شوهر را اقوام خود بداند.بر اختیارات شوهر معترض نباشد.هنگامی که شوهر به ملاقات کسی برود منتظرش باشد و بدون او غذا نخورد.چنین همسری را همسری بمانند دوست می­گویند.

هنگامی که شوهر برای کاری یا ملاقات کسی بیرون برود.همسر منتظر بازگشت او نباشد،غذا برای او آماده نکند،فکر آماده کردن لباسهای او نباشد،غذای خوب را خودش بخورد،نسبت به انجام کارهای منزل بی­ خیال باشد،زود بخوابد و هنگامی­ که شوهر بیاید درباره­ ی امور منزل با او صحبت نکند.همیشه در رختخواب باشد،شوهر اگر بخواهد با او صحبت کند به طرف او به خوبی متوجه نشود.احترام مادر و پدر شوهر را نگه ندارد با ادب با آنها رفتار نکند،شکر گذار شوهر نباشد،چنین زنانی همسر شوهر خود نیستند بلکه آقای او هستند.

همسر خدمتکارآنست که لباسهای شوهر خود را با نظم در جا لباسی قرار می­دهد،غذاهای خوشمزه می­ پزد و با ترس و لرز جلوی او می­گذارد،وقتی شوهرش به منزل بیاید در نهایت عزت با او رفتار می­کند.نوشیدنی جلوی او می­گذارد و حمام را برای او آماده می­کند،اگر از شوهر اشتباهی سر بزند هیچ جوابی نمی­دهد،تا وقتی شوهرش غذا نخورد برای خود غذا خوردن را عیب می­داند بلکه اکثر اوقات  بر پس مانده­ی غذای شوهر قناعت می­کند.

همسران دزدآنهایی هستند که شوهر بر او اعتماد کرده پول و سرمایه خود را در اختیار او قرار می­دهد ولی او آنها را پیش اقوام خود می­فرستد یا جایی دیگر برای خود پنهان ­کند. بدون اجازه­ ی شوهر خرج کند.توجهی به خوراک و یا لباس شوهر ندارد.بر مسولئتهای خود عمل نکند.بدون نیاز به منازل دیگران برود و از وسائل منزل خود نگهداری نکند.به چنین خانمهایی دزد گفته می­شود.

زنان دشمن آنهایی هستند که در امانت شوهر خیانت کرده با دیگران آشنا شده و رابطه برقرار کنند،زبان دراز و بی­ افسار باشند.رفتار و کردار نامناسب داشته و اگر شوهر مزاحم کارهای آنها باشد خواهان مرگ او باشند.

گزیده ای از کتاب آنچه شوهران جوان باید بدانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


9 − = چهار

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,420 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>