سخنی با شهرداران محترم درباره مدینه فاضله

49837754

سخنی کوتاه با شهرداران محترم

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خداوند جان وخرد      کزین برتر اندیشه برنگذرد

خداوند عالم با قدرت کامله­ ی خویش حضرت انسان را در بهترین و زیباترین صورت  خلق  و او را برهمه­ ی مخلوقات زمینی و آسمانی رفعت و بزرگی داد و در در این خلقت خود صفت احسن الخالقین خویش را ظاهر فرمود.

 خداوند قدوس میل به کمال و رسیدن به عزت و موفقیت و شوق به خوبی و زیبایی را در فطرت هر انسانی نهاده است.دین اسلام که ما به آن افتخار می­کنیم وعزت و شرف خود را از آن می­دانیم کامل ترین دین الهی  و مطابق با فطرت سلیم انسانی است.یعنی هرآنچه که اسلام به آن دستور داده عین فطرت و هرچه فطرت می­پسندد احکام آن در اسلام دیده می­شوند. رسول خدا از جانب خداوند متعال  به طرف انسانیت مبعوث شده و به انسانها در مقابل عمل به احکامات خداوندی و موفق شدن در امتحانات الهی بشارت به بهشت و لذت بردن از همه­ ی زیبایی­ ها و نعمتهای بیشمار آن داده­ اند.بشارت به دیدن جمال بی­ مثال رب­ العالمین،بشارت به باغات سرسبز و پر از میوه و نهرهای روان با کناره­ های مرواریدی،به کاخهای طلایی و مجلل ،به حوران زیبای بهشتی و بشارت  به زندگی جاودانه  .

خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد و به بندگانش وعده­ ی بهترین  و زیباترین نعمتهایش را در بهشت داده است.اگرچه در دنیای ما بدست آوردن همه­ ی زیبایی ­ها  و خوشی ­ها امری محال است ولی باز هم می­توان با پاک زندگی کردن و استفاده از نیروی عقل وبکارگیری فکر و درایت واستفاده از طراحی­ های و رنگهای مناسب و زیبا محیط و اطراف خود را نشاط­ آور و دلنواز ساخت و با کمک این ابزار افکار جامعه  را به طرف آنچه که فطرت پاک انسانی تمنا دارد سوق داد. بزرگترین معلم بشریت حضرت محمد صلی الله علیه وسلم که خودشان براه راست از منبع حقیقی علم حاصل کرده­اند در استفاده از رنگها حساسیت خاصی داشته ­اند  وحتی  دستور به استفاده از رنگهای خاص و در برخی موارد استفاده از بعضی رنگها را منع فرموده­ اند.و به مردان  و زنان برای استفاده از رنگهای خاصی توصیه کرده­ اند.

باید دانست که زیبایی بر دو قسم است.یکی زیبایی ظاهری و دیگری زیبایی سیرت و باطن.در احادیث نبوی درباره­ ی هر دو تأکید و سفارش شده است.اگرچه زیبایی سیرت همان زیبایی است که معنای حقیقی انسان بودن و زیبایی واقعی  را تعریف می­کند و آن حسنی لازوال است ولی زیبایی ظاهری را هم فطرت انسانی می­پسندد.اگر  زیبایی­ های فردی ،زیبایی مکانات ، محیط  و شهر با نگاهی دقیق بررسی شود  این نکته بسیار روشن به نظر خواهد آمد که  همه­ ی اینها تأثیری مثبت بر روح و روان انسان دارند.آنچه که در بهشت سبب خوشی و احساس سرور می­شود زیبایی­های افراد،کاخها،باغات و نهرها و آواز دلکش حوران بهشتی  و چهچه و تسبیح پرندگان است.

با توجه به مطالب بالا می­توان گفت که زیبا سازی شهرها در روحیه شهروندان می­تواند تأثیر بسیار مثبتی داشته باشد. وهمچنین می­توان تفکر و اندیشه­ ی جامعه را با طراحی­ های درست و بکارگیری رنگهای مناسب و نوشتن جملاتی که به یاد آورنده­ ی فرهنگ اسلامی،ملی و بومی و نیز تلنگر زننده بر ضمیر خوابیده ­ی انسانها باشد در جای جای شهر به سمتی سوق داد افعال و کردار شهروندان درست و شهر مدینه ­ای فاضله شود.

شهری که  در آن همه خیرخواه ،دوست وغمخوار هم باشند.مدینه­ ی فاضله ­ای که مردم و مسؤلان دلسوز اگر خواهان آن باشند با سعی  وتلاش و از خود گذشتگی وهمچنین با تدبر واعمال سیاستهای درست و داشتن حس مسؤلیت در برابر مردم و خدا و استخدام افراد امین  می­ توان آن را ساخت.هر یک از ما بعنوان مسلمان مانند عضویی از بدن هستیم و همه باید دلسوز همدیگر باشیم و برای ساختن یک جامعه ­ی پاک و زیبا و مردمی متمدن ،با فرهنگ و با ایمان با هم گام برداریم.

همه­ ی ما خواهان شهری زیبا وتمیزبا مردمانی صاحب اخلاق و دارای افکار بلند و اندیشه­ های پاک ومتعالی هستیم. شهری که فرزندان ما در آن رشد کنند وثمره­ ی پاک دهند تا هم خودمان از داشتن آنها به خود ببالیم و هم روح گذشتگانمان از آنها شاد گردد. ساختن چنین جامعه­ ای میسر خواهد بود اگر توفیق الهی شامل حال شود و مردم ومسؤلان با هم همفکر و همدل شوند.

خداوند به آنچه که دوست دارد و راضی می­شود همه­ ی ما را توفیق عنایت فرماید.

خدایا چنان کن که سر انجام کار      تو خشنود باشی و ما رستگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


− 2 = سه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,386 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>