توضیحی درباره یبوست،پیچش شکم و اسهال

stomach

یبوست

مرحوم استاد صابر ملتانی  هنگام نوشتن مجربات یبوست وتشریح وتوضیح آن، یبوست را به سه نوع تقسیم کرده اند.

۱-       یبوست حقیقی (یبوست عضلانی)

۲-       یبوست غیر حقیقی (یبوست غدی – یبوست اعصابی )

  یبوست حقیقی را یبوست عضلانی و دو نوع دیگر را یبوست غیر حقیقی عنوان می کند .

طیف دارویی برای رفع یبوست را به دو دسته تقسیم می نمایند :

۱- ملینات:یعنی ادویه ای که با تأثیر ملایم ، معده و روده ها را نرم کرده و زمینه خروج مواد زائد را از بدن فراهم می نماید .

۲- مسهلات:یعنی ادویه ای که با تاثیر قوی بر معده و روده ها اثر گذاشته و خروج مواد زائد را از بدن تسهیل می کند ولی مصرف آنها در بدن ضعف معمولی نیز بوجود می آورد.

نکته:هر زمان که دارویی برای رفع یبوست تجویز می شود مزاج عضو بیمار و بیماری نیز می بایست مد نظر قرار گیرد.

یبوست عضلانی

یبوست عضلانی اکثراً طولانی مدت بوده و در این نوع شکم نفخ زیادی دارد که در نهایتا منجر به  سوزش و زخم عضلات معده و روده می شود.

علائم : قاروره بیمار در چنین حالتی نارنجی پر رنگ یا مایل به زردی می باشد.خشکی در جسم کاملاً مشهود است و عموماً چنین افرادی لاغر اندام هستند.

هوالشافی

نسخه :  سنا مکی و ساذج هندی هم وزن

مقدار خوراک ۵۰۰ میلی گرم تا ۲گرم با آب یا بدرقه مناسب

یبوست غدی

یبوست غدی زیاد شدید نیست بلکه در این نوع مدفوع بیمار به راحتی خارج نمی شود.بعضی اوقات بیمار دو یا سه اجابت مزاج دارد ولی باز هم احساس راحتی نکرده و چنین احساس می کند که هنوز موادی در بدن وجود دارد وباید دفع شوند.اگر این حالت شدید شود دلپیچه نیز بروز می کند . باید دانست علت اصلی چنین حالتی سوزش کبد است.

علائم : گرمی در بدن افزایش پیدا کرده و دست وپاها نیز داغ  شده و وسوزش نیز احساس می شود . رنگ قاروره زرد پر رنگ یا زرد مایل به نارنجی است.

هوالشافی

نسخه :شیرین بیان سه قسمت،سهاگه (تنکار) دو قسمت، گل بنفشه سه قسمت

مقدار خوراک یک تا سه گرم

یبوست اعصابی

اصولاً  بلغم (تحریک اعصابی) باعث بوجود آمدن یبوست نمی گردد ولی هنگامی که در بدن افزایش یابد  منجر به کاهش حرارت و ریاح بدن  می شود .در چنین حالتی با افزودن حرارت و ریاح یبوست رفع می شود.

علائم : در این نوع یبوست بلغم در بدن زیاد بوده و بیمار از سر درد شکایت دارد . رنگ قاروره سفید یا سفید مایل به نارنجی دیده می شود.

هوالشافی

نسخه :هلیله و کالادانه (حب النیل) هموزن

مقدار خوراک ۱۲۱میلی گرم تا یک گرم

این نسخه مزاج عضلانی ملین دارد.عضلات را تحریک ورفع یبوست می کند.

اسهال

اسهال همیشه از تحریک و سرعت در عملکرد معده و امعاء بوجود می آید.

درمان آن با تحریک (عضلانی اعصابی ) و(عضلانی غدی )یعنی با ادویه واغذیه (خشک سرد ) و (خشک گرم ) ممکن است.

هوالشافی

نسخه :فلفل قرمز و خردل هم وزن

مقدار مصرف به اندازه نخود روزی سه بار و در حالت شدید یک قرص هر۱۵ دقیقه همراه جوشانده  میخک و دارچین.

داروی زیر نیز برای هیضه در تحریک (اعصابی عضلانی) مفید است و بیمار فوراٌ با مصرف آن احساس راحتی می کند. و نیز برای اسهال کودکان بسیار مفید است

هوالشافی

نسخه :انار دانه ،خولنجان، هلیله سیاه ،هموزن یک گرم روزی سه بار

دلپیچه

همانگونه که از نامش پیداست بیمار درد شکم  همراه با پیچش پیدا می کند.این حالت بعلت تحریک شدید غدد وامعاء بوجود می آید.

علائم : اخراج مدفوع با درد و به مقدار کم صورت می گیرد. رنگ مدفوع زرد و چسبناک بوده و در حالتهای شدید خون نیزخارج می شود و بیمار احساس ترس دارد .

درمان: قبل از درمان وتجویز دارو تشخیص این امر ضروری است که این حالت به علت انسداد پیش آمده یا خیر؟

برای تشخیص وجود انسداد بیمار ۲۴گرم تخم اسفرزه سالم داده شود اگر اسفرزه همراه مدفوع خارج شود پیچش غیر سدّی است واگر خارج نشود ومشکل نیز کمتر نشده باشد پیچش به دلیل انسداد است.اگر پیچش سدّی تشخیص داده شود این نسخه مفید است

هو الشافی

نسخه : روغن کرچک۵۸گرم وروغن بادام۱۲گرم در شیر ریخته و خورانده شود.سده خارج شده و پیچش از بین می رود.اگر پیچش به دلیل انسداد نباشد نسخه ذیل مفید است .

هوالشافی

نسخه : هلیله سیاه بریان مقدار خوراک یک ونیم  تا سه گرم روزی سه بار با ماست ظرف یک روز پیچش درمان می شود. این نسخه (عضلانی اعصابی) است در غدد سکون بوجود آورده و بیماری را درمان میکند.

غذا:

بیمار پیچش اگر غذایش درست تجویز شود بدون  دارو نیز درمان می شود.اگر پیچش سدّی تشخیص داده شود  مسکه (روغن حیوانی گاوی) با شیر نیز مفید خواهد بود.برنج سوپ جو وگندم خورده شود.وبیمار از تخم مرغ ، مرغ وگوشت پرهیز کند.اگر پیچش غیر سدی باشد واین بعلت غلبه گرمی تری بوجود می آید ودر چنین حالتی مدفوع بیمار بسیار چسبناک و به سختی خارج می شود چنین بیمارانی از غذاهایی که لزوجت دارند مانند بامیه  قطعاً پرهیز کنند وگرنه بیماری شدت می گیرد.بیمار مربای آمله برای صبحانه ، ماست یا نخود و برای نهار و عدس ، لوبیا ،گوشت،  سیب زمینی وغیره برای شام مصرف کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


شش − 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,514 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>