فلجها ، انواع آن و اصول درمان

فالج

در اصطلاح طبی به شل شدن و از کار افتادن نصف بدن گفته میشود که در آن اعضا گرفتار شده و نمی توانند حرکتی داشته باشند.در پزشکی مدرن از آن با نام سکته مغزی یاد میشود و نزد آنان درمان قطعی وجود ندارد.

اقسام فلج ۱- فلج اسفل ۲- فلج قسمت راست ۳- فلج قسمت چپ بدن

بجز از قانون اعضای مفرد طب دیگری بدرستی نتوانسته فلجها را تشریح وبررسی کند. درقانون اعضای مفرد گفته میشود که ماشین بدن انسان به خاطر حرکات و عملکردهای طبیعی اعضای حیاتی(قلب کبد مغز) زنده  و در حرکت است واگر در عملکرد یکی از آنها حالتی غیر طبیعی بوجود آید ماشین بدن انسان خراب شده و بیماری شکل میگیرد.

قانون اعضای مفرد ثابت کرده که در بدن انسان گردش خون از قلب به کبد وغدد و از غدد به طرف اعصاب در حرکت است(البته قابل ذکر است که منظور ازاین گردش خون ،غذا رسانی خون به اعضای بدن است وطبق تحقیقات قانون ابتدا عضلات وبعد غدد وبعد از آن اعصاب غذای خود را از خون دریافت میکنند) وچون در خون غذای اعصاب، غدد و عضلات موجود است لهذا هر عضویی که غذای آن در خون بیشتر باشد در عملکرد آن تحریک و سرعت بوجود آمده وعضویی که خون از آن در حال اخراج است آنجا تحلیل صورت میگیرد که در نتیجه عضو ضعیف و ناتوان می شود. اگر در عضو محرکی گردش خون به آهستگی کم شود در بدن مشکل خاصی بوجود نمی آید ولی اگر از عضویی خون یکهو و بطور ناگهانی خارج شودآن عضو افعال خود را ترک میکند که در عرف به آن شل شدن ودر طب به آن فلج میگویند.

توجه:اعصاب غدد وعضلات سرتاسر بدن پخش شده اند ولی بعلت گردش خون هریک از آنها جایگاه و مقام خاصی در بدن دارد. هنگامیکه گردش خون به طرف قلب وعضلات بیشتر باشد در بدن تحریک عضلانی و فشار آن برشانه راست تا پای راست می افتد. واین روشن است که هنگامی که در آن اعضا فشار خون زیاد شود به آن اعضا غذای بیشتری میرسد که در نتیجه طاقت ونیروی آن اعضا بیشتر شده تحریک وسرعت در عملکرد واقع میشود. اگر این حالت تا دیر باقی بماند تحریک شکل دیگری بخود میگیرد و جسم ناتوان  و بیمار میشود مثلاً زخم ششها ، سیاتیک (عرق النسا) پای راست و….

واگر در آن اعضا فشار خون کم شود به آنها غذای کمتری میرسد که بر اثر آن ناتوان میشوند. غذا رسانی یا به تعبیر نظریه  ، گردش خون خیلی زیاد و یا خیلی کم شود در هر دو حالت آن اعضا از حالت طبیعی خارج میشوند .

اگر غذای غدد در خون زیاد شود در آنها تحریک و سرعت رخ میدهد و بیماریهایی مانند درد شقیقه و ذات الجنب بوجود می آیند وطبق تحقیقات  ، جایگاه غدد قسمت چپ صورت تا طحال می باشد و اگر در این اعضا فشار خون بسیار کم شود بی نهایت ضعیف شده و مفلوج میگردند وچون خون از غدد وکبد به طرف اعصاب در حرکت است در حالتهای شدید پای چپ نیز متأثر میشود.

ماهیت فلج: عضویی که فلج میشود در واقع به علت کم شدن ناگهانی گردش خون در آن اتفاق می افتد خواه بعلت تحریک هر عضویی که باشد که در نتیجه عضو مفرد بعلت ضعف از حالت طبیعی خارج شده و کار خود را ترک میکند.

 

فلج سمت راست                                                           IMG_20140611_135917

این نوع فلج بعلت تحریک غدی اعصابی بوجود می آید.

در این حالت دست وپای راست از کار می افتند. ولی قسمت چپ بدن  هم چنان به کار خود ادامه میدهد. دراین نوع فلج  کبد ، کلیه ها و روده ها بطرز صحیح کار خود را انجام میدهند بهمین خاطر ادرار و مدفوع بیمار قطع نمیشود. البته اگر بعلت تحریک غدی عضلانی فلج رخ داده باشد ادرار قطره قطره و مدفوع به شکل پیچش دفع میشود وادرار ومدفوع هر دو زردرنگ میباشند. درفلج سمت راست بعلت کثرت صفرا رنگ بدن زردشده و دربدن سوزش نیز احساس میشود.بیمارنمیتواند بخوبی صحبت کند و ذائقه را هم نمیتواند تشخیص دهد.

علل: مصرف ادویه واغذیه گرم خشک و گرم تر

و ضعف عضلات بعلت کثرت جماع

اصول درمان :چون این فلج بعلت تحریک غدی اعصابی بوجود می آید برای درمان باید طبیعت بیمار را به طرف تحریک اعصابی غدی(تر گرم) یا اعصابی عضلانی(تر سرد) سوق داد تا گردش خون از غدد به طرف اعصاب برود و با این کار فوراً آثار فلج شروع به از بین رفتن میکنند. اگر بیمار  ورم  دست  و پا داشته باشد علت را تحریک غدی عضلانی بدانید. پس دراین حالت از

داروهای غدی اعصابی استفاده کنید.

 

IMG_20140611_135859

فلج سمت چپ

این فلج بعلت تحریک اعصابی عضلانی رخ میدهد . در ابتدا بیمار احساس سنگینی و خستگی زیادی میکند و زیاد عرق میکند و رنگ ادرار سفید است.  گاهی اوقات در بازو و پای چپ احساس درد میکند و نیز دردسر هم خواهد داشت.  و زمانیکه بیماری شدت بگیرد احساس دست و پا از بین رفته و زبان نیز مفلوج میشود و بیمار قادر به تکلم نخواهد بود و گاهی بیمار بیهوش میشود و اکثراً در این حالت دار فانی را وداع میگویند.

علل:تحریک اعصاب ، تحلیل غدد  و تسکین عضلات

علل روانی:خوف وندامت دائمی

علل کیفیاتی:فضاهای مرطوب و سرد ، استفاده زیاد از کولرهای گازی و ماههای آبان و آذر باعث تشدید سردی و فلج سمت چپ میشوند.

اصول درمان:عضلات به تحریک در آورده شوند

تشخیص:چنین بیمارانی دارای نبض منخفض ، ادرار سفید  و اضافه وزن هستند. اگر با سوزنی جای مفلوج فشار داده شود  بیمار فوراً احساس میکند.

 

فلج اسفل                                         IMG_20140611_135825

دراین فلج بیمار از ناف به پایین احساسی ندارد . روده ها  ، کلیه ها ،  مثانه  و هر دوپا  بی حس و بی حرکت  میشوند.

علایم:   بیمار در قسمتهای مفلوج حسی ندارد. مثانه قدرت خارج کردن ادرار را ندارد. روده های کار خود را ترک کرده وبیمار یبوست دارد. رنگ ادرار نارنجی است.

نبض حرکت قوی دارد گاهی بیمار تپش قلب نیز دارد.

اصول درمان: چون فلج اسفل در تحریک عضلانی غدی بوجود می آید لذا گردش خون

باید به طرف غدد سوق داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


3 + = پنج

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,477 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>