لقوه Facial paralysis

لقوه

تعریف:در لغت به معنای عقاب است.عقاب هنگامی که برجایی می نشیند صورتش به جانب راست کج میشود.به همین خاطر زمانی که دهان بیمار به طرفی کج یا کشیده میشود به آن لقوه میگویند.

علل بروز لقوه و یک راز مهم

طبق تحقیقات قانون اعضای مفرد همانگونه که ماهیت وعلل فلج ها فرق دارد ، لقوه یا کج شدن دهان به طرف راست یا چپ علل خاص خود را دارد. بروز لقوه در سمت چپ و سمت راست ونیز چنانچه لقوه همراه با فلج باشد یا بدون آن هر کدام علت جداگانه ای دارد. اگرچهره به سمت چپ کج شده باشد به علت تحریک غدی اعصابی(گرم تر) و اگر به سمت راست کشیده شده باشد بر اثر تحریک اعصابی عضلانی (ترسرد) بوجود می آید.

لقوه سمت چپ (کج شدن اعضای صورت به طرف راست)              23l

علل زیر میتواند باعث لقوه سمت چپ شوند:

زندگی در آب وهوای تر سرد ، استعمال اغذیه وادویه  تر سرد ، نزله و زکام ، درد دندان و….. همه این موارد باعث تحریک مغز و اعصاب و در نتیجه باعث لقوه چپ می شوند.

علایم: در واقع لقوه طرف چپ نباید بوجود می آمد ولی هر زمان فلج در سمت چپ بدن رخ دهد قسمت چپ صورت مفلوج شده و چهره بیمار به طرف راست کشیده میشود. در این حالت چشم چپ بسته نمیشود و هنگام خواب نیز چشم بیمار باز است. چون فک پایین به طرف راست کشیده شده لب پایین نیز به سمت راست کج میشود و بیمار نمیتواند تف کرده یا سوت بزند وحروف ب ف وپ را نمیتواند ادا کند. دست و پای چپ نیز نمیتوانند حرکت کند. و قلب بیمار ضعیف و رنگ ادرار سفید است.

اصول درمان:

چون فلج سمت چپ بعلت تحریک اعصابی عضلانی بوجود می آید لذا می بایست تدابیری اندیشید که قلب وعضلات به تحریک در آیند. برای به تحریک درآوردن قلب وعضلات از نسخه های عضلانی اعصابی و عضلانی غدی میتوان استفاده کرد. ابتدا ملین عضلانی اعصابی داده شود اگر یبوست بوجود آورد به همراه ملین ، مسهل عضلانی اعصابی داده شود. اگر بی قراری و بی خوابی بیمار زیاد بود از اکسیر و تریاق عضلانی اعصابی نیز میتوان استفاده کرد.

غذا:برای بیمار لقوه سمت چپ غذاهای خشک سرد و خشک گرم میتواند مفید باشد.غذاهای بلغمی بیماری را تشدید میکنند.

 

لقوه طرف راست.(کج شدن چهره به طرف چپ)    ima-=0=-0=-ges

تعریف:در فلج سمت راست ،عضلات طرف راست در حالت تحلیل شدید قرار میگیرند و به همین علت فلج رخ میدهد و در نتیجه چهره به طرف چپ کشیده میشود.

تحریک: هنگامی که چهره به طرف چپ کشیده میشود در آن زمان عضلات قسمت راست صورت فلج شده اند. یعنی تحریک غدی اعصابی شدت گرفته است. که در نتیجه عضلات سمت چپ چهره را به طرف خود میکشند. اگر فلج همزمان رخ دهد بازو وهمه پای راست بی حس و بی حرکت میشوند.

علل

علت اصلی لقوه سمت راست همان علل فلج قسمت راست بدن است.

علایم: در لقوه سمت راست چهره بیمار به سمت چپ کشیده میشود ، چشم راست باز می ماند و بیمار قدرت حرف زدن و خورد ونوش را از دست میدهد و چون تحریک غدی می باشد همه علایم این تحریک مانند ادار زردرنگ نبض ضعیف و ترس واضطراب میشوند.

اصول درمان: چون این تحریک بعلت تحریک غدی اعصابی بوجود می آید لذا باید سعی شود که با بوجود آوردن تحریکات اعصابی غدی و اعصابی عضلانی علایم رفع کرده شوند. سعی کنید کمبود رطوبات بدن جبران شوند و هر زمان حرارت و رطوبت بدن در حالت اعتدال قرار گیرند بیمار فوراً احساس راحتی و سکون می کند.

درمان: اگر حرارت بدن بیمار زیاد باشد و ورم نیز داشته باشد ملین یا مسهل اعصابی غدی تجویز کنید اگر رطوبت بدن کم شده باشند ملین یا مسهل اعصابی عضلانی بدهید ونیز میتوانید با روغن اعصابی غدی بیمار را مالش دهید.

غذا غداهای بلغمی خورانده شود واز غذاهای ترش و عضلانی پرهیز داده شود.

نسخه کلیه داروهای ذکر شده در فارموکوپیای قانون اعضای مفرد موجود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


7 × شش =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,477 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>