سلاجـیـت

 imag(((((es

سلاجیت

رطوبت تخمیر شده ای است که که در ماه های گرم از کوه خارج میشود. جز موثره آن اسید بنزوئیک است. رنگ: سیاه        ذایقه: بد مزه و مقداری تلخ

از کوههای هیمالیا ونپال  بدست می آید.    مقدار مصرف ۵۰۰ تا ۷۲۵ میلی گرم

مزاج:خشک گرم

افعال و اثرات: مقوی عضلانی غدی است. یعنی محرک عضلات ، محلل اعصاب و مسکن غدد است.  بصورت شیمیایی حرارت غریزه خون را افزایش می دهد.

خواص: محرک و مقوی عضلات ، مقوی کلیه ومثانه ، مقوی وعده ، مقوی باه ، و قاتل کرم شکم است.

توضیحات فواید:

سلاجیت چون مقوی عضلات است لهذا با مصرف آن ضعف عضلات و ضعف باه بر طرف میشود. البته ضعفی که از غلبه بلغم و خشکی سردی بوجود آمده باشد. ضعف باه بر اثر گرمی را بسیار مضر است. چون مجفف و حابس رطوبات است داروی مفیدی برای درمان دیابت ،سلسله بول ، نزله و زکام و هیضه است. و نیز رطوبات را غلیظ کرده و امساک بوجود می آورد. دارویی موثر برای جریان منی و سیلان الرحم است. برای از بین بردن کرم های شکم و اخراج آنها بسیار مفید است.

سلاجیت دو نوع دارد طبیعی و مصنوعی . سلاجیت طبیعی سورج تاپی گفته میشود و با قرار دادن بر آتش خراب میشود. آنچه که از کوه خارج میشود غیر مصفی است و آن را تصفیه میکنند. سلاجیت اصل در آب حل میشود.

چون سلاجیت محلل اعصاب است دارویی مفید در درمان امراض بلغمی است.

دردهای اعصابی و ریاحی را دفع میکند. در غلبه بلغم هنگامی که رطوبات معده زیاد شده و باعث سوءهاضمه شده ، اشتها از بین رفته و قراقر روده ها بیمار را اذیت میکند برای از بین بردن چنین علاماتی سلاجیت بسیار مفید است. برای رفع نزله و زکام وسرفه های بلغمی و استفراغ مصرف آن با عرق بادیان اثر فوری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


نُه + 9 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,386 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>