جدوار

20140624_192030

جدوار

عربی جدوار ، یونانی ساطریوس ، هندی نربسی

جدوار ۵ نوع مشهور دارد وهمه با هم از نظر ظاهری شباهت دارند ولی از نظر رنگ درونی و بیرونی تفاوتهایی دارند.

۱-جدوار خطایی که از مناطق کوهستانی برداشت میشود. رنگ بیرونی آن سیاه و داخل آن به رنگ بنفش کمی مایل به سرخی است. اطبا این را بهترین نوع جدوار میدانند.

۲ – جدوار تبتی که از تبت می آید. بعد از نوع خطایی این بهترین نوع بشمار می می رود. بیرون و داخل سیاه رنگ و شکل عقربی دارد.

۳- جدوار نپالی که از بیرون و داخل سیاه رنگ و سفوف آن  مایل به  رنگ آبی دیده میشود.

۴- جدوار دکنی که از کوههای دکن برداشت میشود . رنگ آن سیاه و به اندازه ثمر زیتون است. ادنی ترین درجه جدوار همین است.

۵- جدوار اندی سیاه رنگ و نرم است و یک وجب طول دارد.

جدوار اصل: جدوار اصل اگر در آب گرم گذاشته شود  و با پارچه ای خشک کرده شود از خود رنگ نمیدهد. جدوار اگر شکسته شود همه قسمتهای آن هم رنگ هستند ولی در تقلبی  آن رنگهای متفاوتی دیده میشود.

مقدار خوراک : یک دوم گرم تا یک گرم     ذایقه : تلخ      مزاج : خشک سرد        افعال و اثرات : عضلانی اعصابی است یعنی محرک قلب ، محلل اعصاب و مسکن کبد است . سودا را در خون افزایش میدهد.

خواص: تریاق سموم اعصابی ،مسکن درد ، دافع رطوبات بلغمی و جالی است.

توضیحات فواید: چون تریاق سموم اعصابی است لذا بهترین داروی طاعون و هیضه است. دردهای بیرونی و درونی اعصابی را تسکین میدهد. ضماد آن بر اعضای بیرونی و مصرف نیم گرم برای تسکین دردهای داخلی بدن بسیار نافع است.

چون خاصیت محلل دارد اورام اعصابی را فوراً تحلیل میکند. و به علت جالی  بودن نشانه های برص و دیگر علایم بدنمای پوست را از بین میبرد.

در درمان زکام ، سرفه های بلغمی ، صرع ، فلج اعصابی و استرخا استفاده بسیار دارد.  چون مسکن کبد است درد کلیه را نیز از بین میبرد.

و چون محرک عضلات است اطبا آن را در ادویه مقوی باه شامل میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


+ هفت = 11

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,386 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>