نـمــک

untitled imagesI7SUTJLV

نمک

به عربی ملح ، ماده ای مشهور و کثیر الاستعمال است و انواع مختلفی دارد       ۱ – نمک معدنی ۲- نمک نباتی مانند نمک ترب ۳- نمک دریا                                                        مقدار مصرف از یک تا سه گرم  و برای استفراغ ۱۲ تا ۲۵ گرم

مزاج: گرم تر     عملکرد و تاثیرات : غدی اعصابی یعنی محرک غدد ، مقوی اعصاب و محلل عضلات است. غدد را تحریک کرده و صفرا تولید میکند.   

خواص : هاضم ، مخرج بلغم ، محرک غدد ناقله ، قی آور و دافع ترشی است. توضیحات: مردم روزانه نمک مصرف میکند ولی از فواید آن آگاه نیستند. هر فردی که  روزانه چیزی را مصرف میکند حتماً باید نسبت به آن اطلاعات لازم را بدست آورد. بسیاری از بیماریها بر اثر مصرف  نمک بوجود آمده و بسیاری با آن درمان میشوند. هر آن چیزی که انسانها به آن نیاز بیشتری دارند خداوند آن را به مقدار وافر در کاینات پیدا فرموده اند مانند آب هوا و …. و چون بدن انسان به نمک احتیاج زیادی دارد  در نباتات جمادات و آب مقدار زیادی نمک موجود است که با کمک علم میتوان آن را استخراج کرد.

باید دانست که خداوند در دنیا دو نوع ماده خلق کرده اند ۱- قلیا ۲- اسید و  از ترکیب این دو ، نمک ساخته میشود که بصورت طبیعی در معادن یافت میشود. نمکهای مصنوعی نیز ساخته میشود مانند سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، سولفور و غیره علاوه بر آن از طلا و نقره و روی نیز نمک استخراج میشود . در مجموع همه این نمکها خواص و فواید تقریباً یکسانی دارند. همان گونه که همه مواد قلیایی ویا  اسیدی باهم مناسبت دارند. هر طبیب باید بداند که نمک چرا برای بدن لازم است و بر خون چه تاثیراتی دارد.

جواب مختصر آن این است که نمک زمانی برای بدن لازم میشود که بدن با خشکی و کمبود رطوبت خصوصاً هنگامی تشنگی مواجه شود زیرا تشنگی علامت کمبود رطوبت(لمف)در خون است. خاصیت نمک این است که رطوبت را در خون افزایش داده و باعث ترشح آن بر اعضا میشود. مصرف نمک به این علت که باعث جذب بیشتر آب توسط اعضای بدن و اخراج آن به وسیله ادرار و عرق  میشودتشنگی را  افزایش میدهد.

مصرف نمک عملکرد کبد و غدد بخصوص کلیه ها را تسریع میکند.

به همین علت است که با مصرف زیاد آن تعرق ، ادرار و اسهال شروع میشود. وبراثر آن آهک و آهن خون کم میشود. گردش خون و قلب ضعیف میشوند. البته  باید گفت هنگامی که عملکرد قلب بر اثر غلظت خون دچار اختلال شده و گردش خون با مشکل روبرو شود در چنین موقعی مصرف نمک باعث جاری شدن گردش خون و تنظیم  سرعت قلب میشود. بنا بر همین تاثیرات  نمک در درمان هیضه مفید است.

 کثرت استعمال نمک باعث بی رونقی چهره ، سفید شدن موها و پیری  زود رس میشود.کسانی که گلو آنها همیشه گرفته و یا سرفه های خشک دارند یا خلط غلیظ خارج میشود و احساس تشنگی زیاد و سوزش ادرار دارند استفاده از نمک برای آنها ضروری است.

برای بیماریهای که بر اثر افزایش اوریک اسید بوجود می آیند مانند سوزش سینه سردرد ، درد مفاصل ، درد کلیه ، سنگ کلیه ، گرفتگی حلق و… نمک حکم تریاق را دارد. غرره با نمک برای بدبویی دهان ، گرفتگی گلو ، درد دندان و ضعف لثه بسیار مفید است.نمک میکروبها را از بین میبرد ومحلل اورام و سوزش است. از ضماد نمک به تنهایی یا به همراه ادویه دیگر برای رفع درد ، ورم و نقرس استفاده میشود. در چشمها و گوشها نیزمیتوان از آن استفاده کرد.نشوق نمک با نوشادر دردهای سوداوی را بر طرف میکند.

نکته:

براثر استفاده مسلسل و زیاد از نمک ، قلب تحلیل و کبد تحریک میشود وعلایمی مانند  بیقراری ، ترس وضعف ظاهر میشوند . به چنین حالتی فشارخون بالا میگویند. پزشکان همه این بیماران را از مصرف نمک منع میکنند. باید گفت که اگر نمک طعام ، فشارخون را بالا میبرد نمکهای مانند نمک  ترب ، شلغم ، جوکهار و شوره قلمی که نمکهایی سرد هستند در درمان فشارخون بالا بسیار مفید هستند. اگر این نمکها در دسترس  نباشند از خود آن سبزیجات  استفاده شود. مانند ترب ، هویج ، شلغم ، اسفناج و…

درباره نمکهای یدار باید گفت که چون ید های استفاده شده در این نمکها از نوع شیمیایی هستند و نیز ید برای همه مزاجها و افراد مفید نخواهد بود لذا مصرف آنها توصیه نمیشود . نمکهای طبیعی نیازهای بدن را تامین خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


نُه × 4 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,386 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>