پرهیز و احتیاط

ebnesina

آنچه که در سطور پایین خواهید خواند نظریات اطبا درباره احتیاط و پرهیز است. مقوله پیشگیری بهتر از درمان است رازهای بسیاری در خود دارد . در گذشته  در عادات مردم  نکات بهداشتی فراوانی بود اما امروزه بنابه زندگی ماشینی وتبلیغات غیرعلمی وتجاری ، ما در زندگی به عاداتی مبتلا شده ایم که خود این عادات باعث بوجود آمدن امراض و دردهای بیشماری شده است. عمل به اصول درست و قوانین فطری حافظ سلامت جسم  ، وجدان  و ایمان ماست . امیدواریم بیان اینگونه مطالب مفید واقع شود و سبب بیدار شدن و بازگشت به اصول درست در زندگی مردم ما شود.

ابن ماسویه در باب پرهیز و احتیاط مینویسد

شخصی که چهل روز پشت سر هم پیاز مصرف کرد و بر چهره اش لکه و آثار بدنما و داغ ظاهر شد خودش را ملامت کند.

شخصی که فصد کرد و بعد از آن نمک مصرف کرد اگر به برص و خارش مبتلا شد خودش را ملامت کند.

شخصی که ماهی و تخم مرغ را با هم مصرف کرد و به لقوه یا فالج گرفتار شد خودش را ملامت کند.

شخصی که بعد از غذا و با شکم پر به حمام رفت اگر فلج شد خودش را ملامت کند.

اگر شخصی شیر و ماهی با هم مصرف کرد و به جذام ، برص و یا نقرس مبتلا شد خودش مقصر است.

شخصی که به همراه نبیذ ، شیر هم مصرف کرد اگر به برص یا نقرس مبتلا شد جای تعجب نیست.

کسی که احتلام شد و بدون غسل جنابت با همسرش همبستر شد ممکن است که فرزندش دیوانه و مجنون شود.

شخصی که تخم مرغ آب پز سرد مصرف کرد و بر اثر آن امتلا (پری و آکندگی معده به علت هضم نشدن غذا) بوجود آمد به نفس تنگی مبتلا خواهد شد.

کسی شب به آئینه نگاه کند عجیب نخواهد بود که به لقوه یا بیماری دیگری مبتلا گردد.

ابن بخت یشوع می نویسد که ماهی و تخم مرغ را با هم مصرف نکنید زیرا احتمال بروز قولنج و بوا سیر وجود دارد.

مصرف زیاد تخم مرغ باعث بو جود آمدن لکه های زرد و سیاه بر چهره میشود.

بعد از خوردن ماهی نمک سود و بعد از حمام ، فصد کردن بیماری خارش و برص بو جود می آورد.

مصرف دایمی کلیه گوسفند باعث نازایی میشود. وحمام با آب سرد بعد از خوردن ماهی تازه فالج بوجود می آورد.

از بقراط نقل شده که مصرف کم چیزهای مضر از مصرف زیاد اشیای مفید بهتر است. دو چیز برای صحت مضر است. ضعفی که بر اثر خستگی زیاد بوجود آید و پر ساختن شکم از خوردنی و آشامیدنی

جماع با زن حائضه باعث ابتلا به جذام و جماع دوباره بدون غسل باعث سنگ کلیه میشود. عضو مخصوص را به مدت طولانی در شرمگاه زن گذاشتن بیماری های شکمی بوجود می آورد.

اطبا میگویند برای برای تداوم سلامتی باید غذاهای مناسب مصرف کرد ، با شکم خالی غذا خورد و هنگام تشنگی شدید ، آب نوشید و بمقدار کم .

بعد از غذای ظهر استراحت و بعد از شام حداقل چهل قدم باید راه رفت. قبل از خواب از تقاضاهای بشری (ادرار و مدفوع) خود را فارغ کنید. با شکم پر حمام نکنید.

یکبار حمام در فصل گرم از ده بار حمام در فصل سرد بهتر است. جماع با زنان مسن ، جوان را پیر و صحتمند را بیمار میسازد.

حارث بن کلده می گوید: زندگی دوام ندارد ولی اگر کسی میخواهد در چند روز زندگانی خوشحال و سلامت بماند غذای ظهر را زود و شام را اول شب بخورد و زیاد جماع نکند. ودر جایی دیگر میگوید که با شکم پر جماع کردن و حمام رفتن سلامتی را از بین می برد.

هنگام مرگ حارث مردم نزد او رفته واز او درخواست نصیحت کردند. او چنین نصیحت کرد که با زنان جوان ازدواج کنید ، میوه های رسیده همان فصل را استفاده کنید ، تا جایی که بدن تحمل داشته باشد از دارو اجتناب کنید. بعد از غذای ظهر یک ساعت استراحت و بعد از غذای شب قدم بزنید و هر ماه معده را شستشو دهید.

پادشاهی از طبیب پیر خود خواست که نسخه ای بگو که من بر آن عمل کنم طبیب گفت : با زنان جوان ازدواج کنید ، گوشت حیوان جوان را مصرف کنید ، بدون نیاز از دارو استفاده نکنید ، میوه رسیده بخورید و غذا را خوب بجوید. اگر بعد از نهار استراحت کردید عیبی ندارد ولی بعد از شام چهل تا پنجاه قدم راه بروید. بدون گرسنگی غذا نخورید ، بدون رضایت قلبی زن ، با او همبستر نشوید و ادرار را نگه ندارید.

در کتب آمده که نگاه کردن به مناظر زیبا و سرسبز و سرمه کردن بینایی چشم را تقویت و نگاه کردن به اعدامی و آشغال و فضولات و نیز شرمگاه زن بینایی را ضعیف میسازد.

چهار چیز باعث ابتلا به بیماری میشود : کثرت گفتار، کثرت خواب ،   کثرت جماع و کثرت غذا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


1 × چهار =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,386 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>