خواص برگ سنا

images

سنامکی

مزاج : گرم تر عملکرد و اثرات: غدی اعصابی است کبد را بصورت ماشینی به تحریک درمی آورد. خشکی و سودا را ازبین برده و عضلات را به تحلیل در می آورد. رطوبات مغز و اعصاب را افزایش داده ، آنها را تقویت میکند. همراه با تولید صفرا مقادیر اضافی آن را خارج نیز میکند.

خواص: مولد صفرا ، قاطع سودا و مخرج رطوبات غلیظ ، قاتل کرم شکم و مسکن درد است.

توضیحات:

سنا صفرای اضافی را از خون خارج میکند به همین خاطر در رفع علایم ازیاد صفرا در بدن مانند یرقان ورم وغیره تاثیر فوری دارد. صفرا اضافی را بوسیله اسهال از بدن خارج میکند.

اینکه گفته میشود سنا مخرج سودا است اشتباه است چون صفرا از سودای فاضل در خون ساخته میشود. پس میتوان به این شکل بیان کرد که هر مولد صفرا قاطع سودا است نه مخرج آن . به همین گونه بعضی ادویه سوداوی را مسهل بلغم میگویند که صحیح نیست در واقع سودا از بلغم فاضلی که بیش از نیاز بدن در خون جمع شده ساخته میشود و به دارویی که بلغم را به سودا تبدیل کند قاطع بلغم گفته میشود. و دیگر اینکه سنا را مسهل هر سه خلط میدانند نیز صحیح نیست زیرا سنا تنها یک مزاج دارد وبا آن مزاج خود قادر به اخراج خلط خاصی خواهد بود نه هر سه خلط.

سنا چون مزاج گرم تر دارد و مولد صفرا است به همین خاطر بهترین دارو برای رفع علایم خشکی سردی و ازدیاد سودا مانند کمر درد ریاحی ، عرق النسا پای راست ، سینه پهلو و درد مفاصل است. در چنین مواقعی باید به مقدار مسهل یا ملین داده شود وگرنه تاثیرات لازم را نخواهد داشت.

برای کشتن و خارج کردن کرم نیز دارویی مفید است. تاثیرات سنا در شیر مادران نیز ظاهر شده و باعث اسهال شیرخوار میشود .

توجه داشته باشید که ادویه صفراوی عضلات را ضعیف میکنند و علایم ضعف عضلات بوجود می آورند و اگر به مقدار زیاد داده شوند غدد را منقبض کرده و سوزش و ورم بوجود می آورند و در نتیجه آن پیچش و درد شروع میشود. برای رفع این مشکل یا به مقدار کم تجویز شوند یا که همراه با ادویه اعصابی غدی داده شوند تا چنین عوارضی رفع شوند. سنا اگر به تنهایی و مقدار زیاد داده شود نیز ممکن است  علایم بالا را بوجود آورد ولی اگر با گل محمدی ، روغن بادام ، ریوند چینی و یا شیرین بیان داده شود مشکلی پیش نخواهد آمد.

سنا اگر با ادویه هم مزاج خود ترکیب شود نه تنها عوارض نخواهد داشت بلکه اثراتش بیشتر خواهد شد.

غدی اعصابی ملین

هوالشافی     فلفل سیاه ۱۲گرم     نوشادر ۲۴گرم   زنجبیل ۲۴ گرم   سنا ۶۰ گرم

این دارو را ۱  تا ۹ گرم روزی ۴ بار میتوان تجویز کرد. نسخه ای بدون ضرر و کار آمد است . داروی خاص یرقان است و ظرف چند روز علایم یرقان و ورم صفراوی را از بین میبرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


9 × = هشتاد یک

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,386 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>