فلفل سیاه و سفید

pepper-theken-1 white-pepper

فلفل سیاه و سفید

عربی فلفل اسود ، اردو کالی مرچ

نکته: از تجربه شخصی و نیز مطالعه کتب مفردات ثابت میشود که هرگاه پوسته بیرونی فلفل سیاه برداشته شود به آن فلفل سفید گفته میشود. هریک از این دو را میتوان به جای دیگری استفاده کرد.

مقدار خوراک: یک تا دو و نیم گرم

مزاج: گرم تر  

افعال و اثرات: غدی اعصابی است یعنی محرک غدد ، محلل عضلات و مقوی اعصاب است. همراه با تولید حرارت غریزی ، رطوبت غریزی نیز بوجود می آورد. در اخراج صفرای فاضل مقام بلندی را دارا است.

خواص: محرک کبد ، مولد صفرا ، کاسر ریاح ، قاطع سودا ، مدر بول ، معرق ، مخرج سنگ و ملین است.

توضیحات: ادویه ای که توانایی تولید حرارت و رطوبت غریزی را باهم داشته باشند میتوانند امراض خطرناک را در بدن از بین ببرند و فلفل سیاه حامل چنین صفاتی است.

هنگامی که کبد و کلیه ها سرد شوند و ریاح و ترشی معده زیاد شوند و عضلات به علت سوزش درد داشته باشند فلفل سیاه دارویی کارآمد است. و علاوه بر آن برای رفع علایم سوداوی مانند یرقان سیاه ، مالیخولیا ، یبوست ، بی خوابی ، دردهای ریاحی وسرفه های خشک تاثیر قوی دارد.

عموماً با زنجبیل استفاده میشود. اگر تاثیر مدر آن را بخواهند افزایش دهند با نوشادر و شوره قلمی استفاده میکنند که این نسخه در درمان یرقان اصفر بسیار مفید است. فلفل سیاه در درمان فلج و لقوه که به علت تحلیل عضلات بوجود آمده باشند بسیار موفق است.مقدار یک ونیم گرم از آن ملینی مناسب است. مصرف مقدار زیاد آن باعث سوزش هنگام مدفوع و ازدیاد دفعات دفع آن و افزایش ادرار میشود. ضماد فلفل سیاه باعث رویش مو در داءالثعلب میشود. بعضی اوقات به علت تحریک عضلانی فرد اسهال میشود و علامت آن این است که بعد از اسهال شکم فوراً پر محسوس میشود در چنین صورتی ترکیب فلفل سیاه و زنجبیل به مقدار دو گرم بعد از هر نیم ساعت اسهال  را متوقف میکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


8 − = دو

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,386 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>