استسقا ، آسیت ، Ascites

Ascites-web-large(800x600) f29587db02417aa9b36e824b59102df3_m

استسقا علامتی است که در آن شکم یا اعضای بیرونی حجم اضافی میگیرند. استسقا لفظی عربی است که از سقی مشتق شده است ومعنی لغوی آن طلب آب یا جمع شدن آب است.

چونکه در حالت استسقا در ساختار یا جوف عضوی از بدن آب خون ، جمع میشود یا در بدن طلب آب افزایش پیدا میکند این علامت ظاهر میشود. وچون در این علامت عضو حجیم میشود یا شکل ورم به خود میگیرد وجای مأوف از حالت صحیح خود بلندتر به نظر میرسد این علامت را تحت اورام بیان میکنم.

حقیقت ورم

ورم به باد کردن عضویی از بدن گفته میشودو در آن شکل ظاهری عضو از حالت طبیعی خود خارج میشود.

اورام به سه علت بوجود می آیند

۱-تحریک و سوزش در عضوی افزایش یافته شکل ورم به خود بگیرد که خون در عضو جمع شده و آن را سرخ رنگ و حجیم میکند.چنین ورمهایی درد شدید دارند.

۲-عضویی به سکون درآمده درآن رطوبات جمع میشود و در نتیجه آن عضومسکن حجیم میشود و در عرف اطبا به آن عظم می گویند مانند عظم کبد، عظم طحال و عظم قلب. به این مورد نمیتوان ورم حقیقی گفت.

۳-در عضویی به علت حرارت زیاد تکاثر و تحلیل بوجود آید و رطوبات آن تحلیل شده در یک جا جمع شوند و حالت ورم بوجود آید. در این نوع دردی احساس نمی شود و سرخی هم دیده نمی شود.

استسقا و ورم

چونکه همه قسمتها یا بعضی جاها بدن بیمار استسقا ورم میکنند باید این نوع را از ورم حقیقی جدا دانست تا در درمان اشتباهی رخ ندهد.

همانطور که در بالا گفته شد در ورم حقیقی اجتماع خون وجود دارد که در اثر آن بیمار درد شدید دارد ولی برعکس آن بیمار استسقا دردی ندارد.

طب سنتی و استسقا

در طب قدیم استسقا سه نوع دارد استسقای لحمی ، استسقای زقی و استسقای طبلی

استسقای لحمی: لحم گوشت را میگویند و در این علامت گوشت نرم بدن ، حجم میگیرد.

استسقای زقی: زقی مشک را گویند همانگونه که مشک اگر پر از آب شود حجم میگیرد به همین صورت بر اثر رطوبات شکم حجم می گیرد.

استسقای طبلی: در این علامت شکم مانند طبلی صدا میدهد.

ما در اینجا طبق نظریه اعضای مفرد هر سه نوع را توضیح میدهیم.

استسقای زقی: استسقای حقیقی همین نوع است.چنین بیماری ابتدا به یرقان و ورم مبتلا میشود بعد از آن رطوبات شروع به جمع شدن میکنند. این بیماران شکمی مانند مشک پر از آب پیدا میکنند. وبا حرکت دادن ، شکم به این و آن طرف میرود. ا ین مایع بین پرده های صفاق و ثرب جمع میشود و چونکه رطوبات خالص صفراوی هستند زرد رنگ می باشند. این علامت تحریک غدی عضلانی است.

استسقای طبلی: این نوع استسقای حقیقی نیست و در آن آب و غیره نیست بلکه در سلولهای بافتهای عضلانی به نسبت رطوبات ریاح بیشتر است.علت آن تحریک عضلانی اعصابی است.

استسقای لحمی: این نوع نیزدر واقع استسقا نیست بلکه علامتی برعکس استسقا است. در این نوع نیز رطوبات جمع میشوند ولی این رطوبت به جای پرده ها در بافتهای عضلانی و سلولهای آنها جمع میشود. در این نوع عضلات جسم خصوصاً شکم حجیم میشوند. این نوع مانند استسقای ذقی خطرناک نیست و به علت تحریک اعصابی عضلانی بوجود می آید.

درمان: چون استسقا سه نوع دارد و هر نوعی ماهیت خاصی دارد پس معالج باید عضو تحریک شده و تسکین شده را درست تشخیص داده و سپس درمان را شروع کند. عضو تسکین شده را با اغذیه و ادویه به تحریک در آورد تا در درمان موفق شود. همزمان با به تحریک در آمدن عضو تسکین شده حالت بیمار بهتر خواهد شد. اگر استسقا ذقی باشد غدی اعصابی و اعصابی غدی و اگر استسقا لحمی باشد عضلانی اعصابی و عضلانی غدی و اگر استسقا طبلی باشد عضلانی غدی و غدی عضلانی اغذیه و ادویه تجویز شود.

توجه

۱- در استسقای زقی ملین و مسهل غدی اعصابی حکم تریاق دارند ظرف چند روز مایعات خارج میشوند و ورم نیز از بین میرود. ۲

– بیمار اگر به جای آب از شیر شتر استفاده کند تاثیرات درمانی زودتر ظاهر خواهند شد

۳- بیمار استسقا نباید یبوست مزاج داشته باشد بلکه روزی دو تا سه بار دفع رقیق داشته باشد.

۴- اگر چنین بیماری داروهای ادرار آور داده شود همانگونه که در طب فرنگی انجام داده میشود شکم دوباره از مایعات پر خواهد شد.

۵– به دفعات زیاد آب از شکم خارج کرده نشود زیرا امکان دارد به صورت عادت مایعات تولید شود ونیز بیمار زود ضعیف خواهد شد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


5 + = دوازده

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,477 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>