علم الامراض (قلب)

در این مبحث به تصحیح یک تفکر اشتباه در تشخیص امراض می پردازیم

امروزه برای تشخیص امراض از ابزارهای مختلفی کار گرفته می شود و بعد از بررسی با ابزارات و دستگاههای پزشکی مشخص می شود که قلب بیماراز حالت نرمال بزرگتر شده است گرچه این وسایل قادر به تشخیص درباره ظاهر اعضا هستند ولی در بیان علت آن کارایی چندانی ندارند.

در طب اسلامی ایرانی تشخیص بزرگ شدن قلب یا هر عضوی از بدن و علت آن با دیدن قاروره امکان پذیر است . گرچه بیان این مسایل به مهارت درمانگر بستگی دارد .

به طور مثال اگر رنگ ادرار بیمار زرد رنگ باشد می توان به این نتیجه رسید که قلب بر اثر حرارت زیاد بزرگ شده و از حالت طبیعی خارج شده است. اشیا زرد رنگ اکثرا گرم می باشد. هرگاه بیمار به بزرگ شدن قلب مبتلا شده یاشد و رنگ ادرار آن زرد یاشد می توان گفت که کبد و غدد این بیمار به تحریک در آمده اندو عل اصلی بیماری بالا بودن صفرا و حرارت در بدن است. و بلعکس این بیماری که رنگ ادرار آن سفید باشد و حجم قلب افزایش پیدا کرده با شد چنین بیماری به غلبه تری و رطوبات در بدن مبتلا است چونکه رنگ سفید اکثرا نشان از تری و سردی دارند و تری و سردی با عث تحریک مغز و اعصاب و غلبه بلغم در بدن می شوند .

در اینجا به نکته ای باید اشاره شود که حجیم شدن را از دو منظر باید مطالعه کرد یکی وسعت گرفتن عضو و دیگر حجیم شدن در هر دوی این حالات عضو از حالت طبیعی خارج می شود و بزرگتر دیده می شود.

قلب بر اثر حرارت وسعت میگیرد و در طول و عرض بزرگتر دیده می شود این مرض چون به علت حرارت است و درمان حرارت تری هست می توان با این اصل به درمان پرداخت.

به یاد داشته باشیدکه طریق فطری برای کم کردن حرارت سردی نیست بلکه تری می باشد گرچه گاهی اوقات سردی نیز به کار گرفته می شود . با توجه به نظام فصول به این نکته می توان رسید که هر گاه در نظام کائنات گرمی غلبه کند خداوند عالم با باران به یاری بندگانش می رسد و تری باران باعث کم شدن حرارت می شود طبق این نظر در بدن نیز میتوان کار کرد و برای دفع حرارت مازاد بدن که موجب بیماری شده است از اغذیه و ادویه تر استفاده کرد .

به همین گونه میتوان بزرگ شدن قلب را بررسی کرد . مختصر اینکه حجیم شدن قلب به علت غلبه تری بوجود می آید و در این حالت برای درمان می توان از ادویه ای که تر و سردی را از بین برد استفاده کرد.

کیفیات در طب اسلامی ایرانی

۱-بر اثر گرمی اشیا تحلیل شده و از نظر ظاهری وسعت می گیرند

۲-بر اثر سردی اشیا منجمد شده و از نظر ظاهری منقبض می شوند

۳-بر اثرتری اشیا حجیم می شوند

۴-بر اثر خشکی اشیا ترک بر می دارند

با توجه به این موارد در باره کوچکی و بزرگی(صغر و کبر) هر یک از اعضای بدن می توان صحبت کرد و آن را بررسی کرد و به علت اصلی بیماری پی برد .

قانون اعضای مفرد با جمع بندی کلیه اصول و مبانی طب اسلامی سنتی راه تشخیص و تجویز را بسیار آسان نموده است و با آشنایی با کلیات آن می توان علت دقیق بیماری را مشخص کرد . هرگاه علت اصلی تشخیص داده شود درمان نیز به اسانی صورت خواهد گرفت

مغالطه ای که در تشخیص از آن صحبت به میان می آید این است که تنها به دیدن یک منظری از حجم گرفتن عضو اکتفا می شود و علت اصلی از نظرها دور میماند.

با توجه به قوانین و اصول گفته شده می توان به درمان اصولی این گونه امراض پرداخت و با هزینه اندک و صرف وقت کم به سلامتی رسید .

                                                                                                                                                                                                                 حکیم انوش شادزهی سرجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


3 × = سه

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,386 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>