اسهال و استفراغ اطفال

مزاجی که رشد و نمو و صحت یک کودک به آن وابسته است گرم و تر (اعصابی غدی) است و هرگاه مزاج طفل تبدیل شود بیماری های مختلفی گریبانگیر طفل می شود .

در مزاج اصلی طفلی که همان تر و گرم است حرارت و رطوبت به مقدار کافی در بدن یافت می شود . رطوبت غریزی و حرارت غریزی دست به دست هم داده باعث صحت و رشد کودک می شوند.

اگر به هر دلیلی در رطوبت و حرارت متعادل تغییر ایجاد شود یا به جای رطوبت غریزی رطوبتهای بلغمی بر بدن کودک غلبه کنند این رطوبتها به شکل اسهال از بدن  دفع می شوند .

این علل ممکن است که کیفیاتی روانی یا مادی داشته باشند

علل کیفیاتی:

در علل کیفیاتی غلبه تر و سردی باعث اسهال می شوند. در فصل های سرد هنگام بارندگی اگر از طفل به نحو درست از طفل حفاظت و نگهداری نشود و در این موسم طفل را بیرون ببرند چون بدن طفل ضعیف است تحمل سردی را نداشته مریض می شود و در آن موقع چون تری و سردی بر محیط غلبه دارد این مسئله باعث تحریک بدن شده و اخراج رطوبات از بدن طفل به عنوانی همچون نزله زکام اسفراغ و اسهال صورت می گیرد.

علل روانی:

نفهمیدن خواسته کودک از طرف والدین و در نتیجه بوجود آمدن فشار روانی شده و طفل دچار اسهال می شود

علل مادی:

اکثر اطفال تا زمانی که از شیر مادر تغزیه می کنند دچار مشکل خاصی نمی شوند و بعد از شروع به غذا دادن مشکلات بوجود می آید. هرگاه بیش از نیاز کودک به او غذا داده شود معده توانایی هضم آن را نداشته در نتیجه غذاها در معده متعفن می شوند و در نتیجه اسهال شکل می گیرد.

در چنین مواقعی باید از دادن غذاهای قبلی که باعث این مشکل شده خود داری کرد و غذاها و میوه ها را تغییر دهند . ولی والدین به گمان اینکه طفل بیشتر ضعیف نشود دوباره همان غذاها را می دهند و درنتیجه بدن طفل مغلوب رطوبات شده بیمار می شود .

 

2311331274772231531172226510615012618925152

درمان:

در ابتدا علل مذکور هرچند جزئی برطرف شوند( علل مادی و روانی و کیفیاتی) و سپس به درمان اقدام شود .

ادویه خشک سرد و خشک و گرم در چنین مواقعی بسیار مفید خواهد بود.

نسخه شماره یک

هو شافی

هلیله سیاه را کوبیده و در مقداری آب بجوشانید و با قاشق به طفل داده شود اسهال و استفراغ قطع خواهد شد.

نسخه شماره دو

هوشافی

آمله ۵۰ گرم ماست ۲۰۰ گرم

ابتدا ماست را داخل پارچه ای ریخته و آن را آویزان کنید تا همه آبش خارج شود سپس با پودر آمله مخلوط کنید به مقدار یک نخود روزی سه بار داده شود.

نسخه شماره سه

هو الشافی

قرنفل ۱۰ گرم      دارچینی ۲۰ گرم

هردو را پودر کرده به مقدار ۱/۸ گرم روزی سه بار داده شود یا از دمنوش این دو داده شود.

چونکه در اسهال آب بدن طفل دفع می شود و باعث غلظت خون می گردد درمانگر باید به رقیق کردن خون توجه کند تا که گردش خون در بدن به صورت طبیعی صورت پذیرد

به همین خاطر این نسخه مفید خواهد بود

نسخه شماره چهار

هو الشافی

نمک دریا ۱۰ گرم   جوش شیرین ۵گرم    شکر۵۰ گرم

یک لیتر آب را جوشانده سپس در حالت نیم گرم این مواد اضافه شود و کامل مخلوط کنید اگر آب دو لیمو به این ترکیب اضافه شود بسیار مفید خواهد بود

مقدار مصرف دوقاشق در فواصل معین

با توجه به مطالب بیان شده می توان دیگر بیماری های کودکان را از آن قیاس کرد و به تشریح و درمان پرداخت .

تشریح امراض در قانون اعضای مفرد به آسانی ممکن است و برای درمانگر علل بسیاری آشکار میگردد علت اگر درست تشخیص داده شود درمان کار مشکلی نخواهد بود

 

 حکیم انوش شادزهی سرجو

                                                                                                                  

3 comments on “اسهال و استفراغ اطفال

  1. Pingback: URL

  2. Mohammad mansour on said:

    سلام آقای حکیم شادزهی محترم
    ضمن سپاسگزاری ازمطالب مفید و آموزنده شما چند مطلب دیگر را خواهشمندم به صورت تخصصی و مفصل تر در سایت قرار دهید ازجمله راجب سرماخوردگی و درمان فطری آن؛تعریف عفونت ازدید قانون ا م و بهترین جایگزین آنتی بیوتیک؛روش های تقویت سیستم دفاعی و ایمنی بدن و این سیستم متعلق به کدام عضو مفرد است ؛ و راجب مزاج مغز و کبد و همچنین راجب یبوست و درمان آرترز زانو و بیماری های اعصاب و روان و درمان تکرر ادرار.
    باتشکر

    • وعلیک السّلام بابت توجہ تان بہ سایت ومطالب آن ممنون ۔ ان شااللہ فرصتی میسر شود بہ این موضوعات ھم خواھیم پرداخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


× نُه = 72

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,420 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>